Gala rozdania nagród w programie grantowym
,,Szkoła bez przemocy”
 

 

 

 
  Dnia14.01.2009r. w Belwederze w Warszawie odbyła się Gala rozdania nagród w programie grantowym ,,Szkoła bez przemocy”, w której uczestniczyła dyrektor szkoły Jadwiga Kapusta oraz uczennica klasy IV Zuzanna Prusinowska.
Na uroczystości obecni byli: minister Ewa Junczyk- Ziomecka- Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, minister Zbigniew Marciniak- podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Jadwiga Czartoryska- Prezes Fundacji Grupy TP, Dorota Stanek- Prezes
Polskapresse, Joanna Pilcicka- Prezes Mediów Regionalnych oraz Marek Michalak- Rzecznik Praw Dziecka.
Nagrodzeni otrzymali okolicznościowe dyplomy oraz drobne upominki.
Atrakcją Gali był prowadzący Maciej Orłoś oraz zwiedzanie Belwederu po zakończeniu części oficjalnej.

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Niesułkowie znalazła się wśród
80 nagrodzonych w tej edycji i otrzymała na realizację swojego projektu
kwotę 5000 złotych.

O wielkości sukcesu świadczy fakt, że spośród około1000 projektów nadesłanych z całej Polski nagrodzono tylko 80 najlepszych.
Nasz projekt pt. ,, Czego Jaś się nie nauczył, tego Jan nie będzie umiał” dotyczy kategorii,, Kultura i sztuka” i adresowany jest do nauczycieli , rodziców i uczniów wszystkich klas 0-VI.
Pomysłodawczynią była pani Kalina Janowska- mama uczennicy klasy IV, a współtwórcą projektu -dyrektor szkoły Jadwiga Kapusta przy współpracy polonistki Anny Lipińskiej.
Projekt dotyczy różnorodnych form aktywności artystycznej i rozwijania zainteresowań u uczniów w tym obszarze na zajęciach pozalekcyjnych.
Głównym celem projektu jest przeciwdziałanie przemocy i agresji (głównie słownej) poprzez wspólne warsztaty artystyczne i wycieczki, podczas których dzieci uczyć się będą współdziałania w zróżnicowanej wiekowo grupie ,obserwując zachowania i sposób komunikowania się dorosłych, wg ogólnie przyjętych norm etycznych. Poza tym uczyć się będziemy wzajemnie od siebie i pomagać sobie nie tylko w pracy, ale i w sytuacjach codziennych, bo przecież niekoniecznie ,, Jan” wszystkiego się już nauczył, a ,, Jaś” ma jeszcze wiele do zrobienia.. Wspólna praca wszystkich członków społeczności szkolnej oraz swobodna i przyjazna atmosfera zajęć pozwoli na głębsze poznanie się i większą otwartość w relacjach uczeń- nauczyciel, nauczyciel- rodzic, dziecko- rodzic, a przede wszystkim uczeń- uczeń,co przyczyni się do minimalizacji agresji słownej wśród dzieci oraz wiekszej integracji wszystkich zaangażowanych w projekt grup i poprawy współpracy z rodzicami.
Nie bez znaczenia będzie wspólne spędzanie wolnego czasu ( na zajęciach w szkole i na zaplanowanych w projekcie tematycznych wycieczkach) i jednoczesne odkrywanie swoich talentów i zdolności w poszukiwaniu własnego pola do odnoszenia różnorodnych sukcesów. Wzmacnianie poczucia własnej wartości to kolejny cel projektu. Ważne jest również kształtowanie poczucia współodpowiedzialności za pracę grupy i doskonalenie umiejętności zgodnego współdziałania oraz tolerancji w stosunku do współpracowników w danej grupie.
Chcemy działać w następujących dziedzinach: sztuka, plastyka, fotografika, teatr, taniec i dziennikarstwo.
O prowadzonych działaniach pisać będzie redakcja gazetki szkolnej, a wyniki naszej pracy będzie można obejrzeć na tworzonej obecnie szkolnej stronie internetowej.
Projekt zostanie podsumowany podczas tegorocznego PIKNIKU RODZINNEGO,
zaplanowanego na 17 maja 2009 r.


                                                           J. Kapusta